Badania termowizyjne w budownictwie – czemu warto je wykonać?


Badania termowizyjne w budownictwie jest narzędziem, które można wykorzystać do oceny charakterystyki energetycznej budynku. Przeprowadzając badanie, można sformułować zalecenia mające na celu poprawę ogólnej wydajności budynku i zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem lub chłodzeniem pomieszczeń. Ponadto zmniejszenie strat ciepła z budynku poprawia poziom komfortu użytkowników.

Termowizja w budownictwie – wiele zastosowań

Termowizja w budownictwie pozwala na wiele różnych zastosowań, które mogą być bardzo korzystne. Niektóre z tych zastosowań obejmują: określanie źródeł strat ciepła, wskazywanie potrzeby wykonania prac izolacyjnych lub termomodernizacyjnych, wykrywanie źródeł zimnego powietrza wewnątrz budynku, lokalizowanie rur grzewczych i uszkodzeń instalacji wodno-kanalizacyjnej, wykrywanie wilgoci w ścianach i określanie obszaru uszkodzenia oraz wiele innych. Ponieważ kamery termowizyjne są coraz łatwiej dostępne i tańsze, warto rozważyć ich wykorzystanie w celu poprawy efektywności i rozwiązania potencjalnych problemów w budynku, zanim spowodują one poważne szkody.

Najbardziej powszechnym sposobem wykrywania nieszczelności powietrznych w budynku jest test drzwi. Największy problem z przeciągami polega na tym, że są one często bardzo trudne do zlokalizowania bez specjalnego sprzętu. Kamera termowizyjna może pomóc w zlokalizowaniu tych problematycznych miejsc, wykrywając różnice temperatur na powierzchni ścian, sufitów i podłóg. Po zlokalizowaniu obszaru narażonego na przeciągi można go naprawić (zwykle za pomocą uszczelnienia lub uszczelnienia pogłodowego), aby poprawić efektywność energetyczną domu i zmniejszyć koszty ogrzewania.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na koszcie badania termowizyjnego, zapytaj swojego wykonawcę, jakiego rodzaju rabatu może Ci udzielić, jeśli w tym samym czasie zamówisz inne usługi – na przykład przegląd instalacji elektrycznej. Pamiętaj, że nie wszystkie domy są tworzone z myślą o idealnej izolacji, więc nawet nowe budynki mogą wykazywać nieefektywne przewodzenie ciepła i wskazywać na potencjalne problemy.